AKTIVITY

AKTIVITY V OKOLÍ APARTMÁNOV

HORSKÉ

CHATY

Chata pri Zelenom plese (1551m.n.m)

Chata pri Zelenom plese je otvorená celoročne. Z Bielej Vody na Chatu pri Zelenom plese sú to 3 hodiny. Z Veľkého Bieleho plesa 30 minút. Na ďalšiu chatu, Skalnatú sa dostanete za dve a pol hodiny. V roku 1950 chatu premenovali na Brnčalovu chatu, na pamiatku Alberta Brnčala, vtedajšieho predsedu Slovenského horolezeckého zväzu, ktorý zahynul pri zostupe z Jastrabej veže.
V roku 1989 ju však opäť premenovali na Chatu pri Zelenom plese.

Zamkovského chata (1475m.n.m.)

Zamkovského chata sa nachádza vo Vysokých Tatrách v Malej Studenej doline. Je to najnižšie položená vysokohorská chata vzdialená asi hodinu pešej túry z Hrebienka po červenej značke. Chodník na chatu je nenáročný, celoročne otvorený, preto je táto túra vyhľadávaná najmä rodinami s deťmi. Po ceste Vás očarí Obrovský vodopád a krásne výhľady do tatranskej kotliny, a ani nezbadáte a ste na chate.

Najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Bola postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom. Po postavení chaty Kamzík v roku 1884 zanikla. Až v roku 1997 Peter Petras z Kežmarku sa podujal so súhlasom TANAP-u chatu zrekonštruovať. A bola návštevníkom celoročne sprístupnená.

Rainerova chata (1290m.n.m.)

Chata pod Soliskom (1860m.n.m.)

Pôvodne ju otvorili 6. februára 1944 ako súčasť lyžiarskeho vleku, útulňu pre zimné obdobie. Vlek v januári 1970 nahradila sedačková lanovka, ktorá mohla privážať aj turistov, nielen lyžiarov. Aby mohla byť chata v prevádzke celoročne, prestavali ju tak, aby poskytovala okrem občerstvenia aj ubytovanie.

Ostatné chaty sú: Chata Plesnivec (1290m.n.m.), Skalnatá chata (1740m.n.m.), Téryho chata (2015m.n.m.), Bilíkova chata (1285m.n.m.), Zbojnícka chata (1960m.n.m.), Sliezsky dom (1670m.n.m.), Chata pri Popradskom plese (1494m.n.m.), Majláthova chata (1494m.n.m.), Chata pod Rysmi (2250m.n.m.).

NAJKRAJŠIE A NAJZNÁMEJŠIE

TATRANSKÉ PLESÁ

Štrbské pleso

Štrbské Pleso patrí počas celého roka k najvyhľadávanejším lyžiarskym a turistickým centrám vo Vysokých Tatrách. Pre všetkých návštevníkov Štrbského plesa je k dispozícii široká ponuka ubytovania, kvalitných služieb i rôzne možnosti, kam sa vydať vo voľnom čase.

Popradské pleso

Príjemná prechádzka Vysokými Tatrami na Popradské pleso zaujme hlavne tých, čo neradi behajú po tatranských štítoch. Ideálna na oddychový deň, keď nechcete sedieť ale nevládzete zas veľa kráčať.

Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso je najväčším a najhlbším plesom na území Vysokých Tatier. Maximálna hĺbka plesa je 53m. Povrch plesa je zamrznutý približne 270 dní ročne. Leží v Mengusovskej doline, v nadmorskej výške 1944,8m.n.m. K Hincovmu plesu sa dostanete po modrej značke z Popradského plesa za 1 hod. 35 min.

Pleso je termín označujúci jazero nachádzajúce sa v Tatrách, ktoré je ľadovcového pôvodu. Na našom území ich je trvalých viac ako 100, no nie všetky sú sprístupnené. Sú vyhľadávané turistami, pretože sú osadené do nádhernej prírody Vysokých, Západných a Nízkych Tatier.

CELOROČNÉ

NENÁROČNÉ TÚRY

Hrebienok
Hrebienok (1285m) je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Najstaršie turistické centrum Starý Smokovec je dopravným uzlom mesta Vysoké Tatry. Osada je odbočkou na Hrebienok – východiskový bod mnohých turistických trás. Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca do výšky 1 272 m.n.m. a zažite pocit, ktorý mala aj anglická kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier.

Vodopád Skok
Jednoduchá túra, ktorú môžu absolvovať aj rodiny s deťmi. Začíname na Štrbskom Plese, kam sa dovezieme buď električkou alebo máme k dispozícii nejedno parkovisko. Trasa je prístupná celoročne, v lete môžeme pokračovať na Pleso nad Skokom až na Bystrú lávku a Wahlenbergove plesá, v zime pri vodopáde chodník kvôli mimosezónnej uzávere končí, tento úsek radi navštevujú aj skialpinisti.

Vodopády Studeného potoku
Nenáročná celoročná túra s prevýšením iba 405m. Začíname pri hoteli Morava**, pokračujeme okolo dolnej stanice kabínkovej lanovky. Potom sa dostaneme do lesa a lesným chodníkom mierne hore. Veľmi obľúbená túra, ktorú môžete zakončiť napr. na Rainerovej chate.

KÚPALISKÁ A AQUAPARKY

THERMALPARK VRBOV

THERMALPARK VRBOV
Pozývame vás do termálneho kúpaliska Vrbov, kde môžete zregenerovať svoje telo po náročnom dni v termálnych bazénoch s geotermálnou vodou s obsahom minerálnych látok dôležitých pre ľudský organizmus. V areáli sa nachádza desať bazénov, z toho sú štyri detské. Počas zimnej sezóny máme k dispozícií päť bazénov s geotermálnou aj čírou vodou. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje od 26°C do 38°C.
Viac informácii na: www.termalnekupalisko.com

Aquapark AquaCity Poprad ponúka 13 vonkajších a vnútorných bazénov, tobogány, 350 vodných atrakcií, najväčšie wellness a spa centrum na Slovensku, detské kútiky, ihriská, zábavné animačné programy pre deti a výnimočnú 3D Laser show. Wellness a Spa AquaCity Poprad s rozlohou 1600m2 je rajom pre milovníkov relaxu a wellness služieb. Nájdete tu rôzne druhy sáun, inhalácii, vírivky, zátoku lásky alebo snežnú jaskyňu.
Viac na www.aquacity.sk

AQUACITY POPRAD

AKTIVITY

PRE DETI

Poliankovo Tatranská Polianka

Digitálna galéria spája umenie s modernými technológiami ako je virtuálna realita, 3D projekcie, rozšírená realita, hologram, tieňohra a podobne. Je tu tiež výstava obrazov, ktoré sa rozpohybovali pomocou rozšírenej reality ale aj rôznych zvukov.
Viac na www.poliankovo.sk
Našim hosťom ponúkame 10% zľavu na vstup.

Dobrá hračka Tatranská Lomnica

Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici je miesto, kde na ploche 500 m2 nájdeš množstvo hier a atrakcií, naučíš sa dopravné predpisy, vyskúšaš si rôzne hračky. Aj obchodík je zameraný na netradičné hračky, vďaka ktorým sa deti aj dospelí dokážu hrať nielen zábavne, ale aj s rozumom.
Viac na www.dobrahracka.sk
Našim hosťom ponúkame 10%  zľavu na vstup.

Tricklandia Starý Smokovec

TrickLandia je miesto, kde zažijete jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska  (napr. Vlkolinec, Dunajec, Bojnický zámok a iné. 24 atrakcií obsahuje 15 trick-artových obrazov, rozšírenú (augmented) realitu, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe a iné.
Viac na www.tricklandia.sk
Našim hosťom ponúkame 10%  zľavu na vstup.

Dinopark Dolný Smokovec

Dinopark Tatry má najväčšiu koncentráciu dinosaurov na meter štvorcový. Vďaka tomu sa môžete dozvedieť všetky zaujímavosti a skutočné poznatky o týchto tvoroch. Postavený je na mieste, kde kedysi žili. V Dinoparku dostanete koncentrovaný výklad tých najzaujímavejších vecí bez toho, aby ste sa s deťmi museli presúvať po veľkých trasách. Tešíme sa na vašu návštevu.
Viac na www.dinoparktatry.sk

LYŽIARSKE STREDISKÁ

Lyžiarske stredisko sa nachádza v Dolnom Smokovci Pod lesom v tichom prostredí Vysokých Tatier 10 km od Popradu. Návštevníci strediska majú k dispozícii stredne náročnú zjazdovku o dĺžke 400 m s celkovým prevýšením 50 m. Na svoje si prídu menej skúsení lyžiari, začiatočníci i deti. Pre menej skúsených lyžiarov sú zabezpečené kurzy lyžovania. Stredisko ponúka možnosť sánkovačky.
www.greguskaski.lodge.sk

Greguška Ski

Tatranská Lomnica – Lomnické Sedlo

Užite si slnečnú lyžovačku v Lomnickom sedle, ktorej východiskový bod začína v stredisku Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica. Najvyššie  položená a najstrmšia zjazdovka z Lomnického Sedla 2 190 m n. m.,  uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov. 1 300 metrové prevýšenie, 5-mesačná  garancia snehu, najmodernejšie sedačkové a kabínkové lanovky a rozšírené  zjazdovky sú zárukou skvelého zážitku na prvotriednej carvingovej 6,5 kilometrovej  trati so šírkou až do 60 m.
www.vt.sk

Najvyššie položená tatranská osada Štrbské Pleso ponúka na južných svahoch Predného Soliska 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Vysoké Tatry – Štrbské Pleso umožňuje svojím návštevníkom využívať služby požičovní lyží, snowboardov, ski – servisov a lyžiarskych škôl pre začiatočníkov. Milovníci adrenalínu môžu navštíviť atraktívny snowpark. Štrbské Pleso je najvyššie položeným lyžiarskym strediskom na Slovensku.
www.vt.sk

Štrbské Pleso

Starý Smokovec

Pohodlná lanovka na Hrebienok, denná a nočná sánkovačka patria k najlepším zimným zážitkom. Jakubkova lúka s ľahkou zjazdovou  traťou je stredisko optimálne pre lyžiarov začiatočníkov. V ponuke sú aj výhodné skipasy platné len v danom stredisku, čo oceňujú mnohí menej nároční lyžiari a úplní začiatočníci. Hrebienok, najobľúbenejšie miesto zimných turistických vychádzok k Vodopádom studeného potoka či vysokohorské chaty, sa stal známym už i vďaka podujatiu Tatry Ice Master – ľadové sochy. Populárnou atrakciou je sánkovačka po 2,5 kilometrovej osvetlenej trati z Hrebienka do Starého Smokovca.
www.vt.sk

BEŽKOVANIE
Strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a okolie ponúkajú spolu viac ako 30 km bežeckých tratí ľahkej a strednej náročnosti. Na svoje si tu prídu pokročilí, ale aj začiatočníci. Najväčším areálom bežeckého lyžovania v Tatrách je Štrbské Pleso. Ponúka 7 profesionálne upravovaných bežeckých okruhov v dĺžke od 0,5 do 5 km.
www.regiontatry.sk

INÉ

Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.
www.ssj.sk

Belianska Jaskyňa

Ski múzeum Tatranská Lomnica

Expozícia Ski Museum v Tatranskej Lomnici sa venuje histórii vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich samého počiatku až do roku 1945. Návštevníci múzea sa prostredníctvom 19 náučných tabúľ dozvedia veľa zaujímavých informácií o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania, či bobovania vo Vysokých Tatrách. Najväčším lákadlom pre návštevníkov sú 3,07m dlhé lyže z roku 1885 a expozícia starých bobov, ktoré kedysi brázdili tatranské bobové dráhy.
www.muzeum.sk/ski-museum-tatranska-lomnica.html

Múzeum TANAPu Tatranská Lomnica

Návštevníkov oboznamuje s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku – okolo 30 000 návštevníkov ročne. Výstavná časť múzea je rozdelená na prírodovednú, ochranársku, historickú a etnografickú.
www.lesytanap.sk/sk/pre-navstevnikov/muzeum-tanapu/

Botanická záhrada Tatranská Lomnica

Prvoradým cieľom Expozície tatranskej prírody je poznávanie tatranskej prírody ako aj záchrana a zachovanie vzácnych a ohrozených druhov tatranskej flóry, ich ochrana a výchova k  aktívnemu vzťahu k tatranskej prírode. Slúži na relax, prináša možnosť poznávať a pozorovať 330 druhov tatranských rastlín a stromov osídľujúcich rôzne biotopy, niektoré si môže kúpiť v podobe sadeníc alebo semien.
www.lesytanap.sk/sk/pre-navstevnikov/botanicka-zahrada/

VÝLETY S CK MORAVA
www.ckmorava.sk

SPIŠSKÝ OKRUH
V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je nielen dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m2) sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Len zo samotného hradu vidíme jeho nádhernú polohu i krásnu architektúru, pre ktorú sa oplatí vynaložiť sily na výstup na hrad.

STARÁ ĽUBOVŇA
Ľubovniansky hrad je čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný hrad na vápencovom kopci, čnejúci sa nad mestom Stará Ľubovňa. Život na dedine v minulosti približuje návštevníkom múzeum ľudovej architektúry pod hradom – Ľubovniansky skanzen. Dávnu históriu tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva severného Spiša, siahajúcu od 12. storočia až po súčasnosť, spoznáte počas prehliadky expozície Nestville Distillery.

ČERVENÝ KLÁŠTOR
Národná kultúrna pamiatka Červený kláštor  bol obývaný mníchmi rádu kartuziánskeho a kamaldulského v dvoch etapách. Najprv bol Červený kláštor kartuziánskym kláštorom v rokoch 1320 až 1563. V rokoch 1711 až 1782 bol Červený kláštor kamaldulským kláštorom. Veľmi zaujímavý je 1,5 hodinový splav Dunajca na pltiach, ktorý je miestnou turistickou atrakciou.

KEŽMAROK
Kedysi slobodné kráľovské mesto a jedno z popredných miest celej krajiny. Dnes jedna z 18 mestských pamiatkových rezervácií na Slovensku. História mesta sa odrazila aj v jeho architektúre, ktorá obsahuje každý stavebný sloh počnúc románskym. V meste sú 3 národné kultúrne pamiatky – evanjelické lýceum, socha Ukrižovaného Krista na hlavnom oltári Baziliky sv. Kríža – dielo majstra Pavla z Levoče a evanjelický drevený artikulárny kostol, ktorý je súčasne pamiatkou UNESCO.

ZAKOPANE
Kto z nás by nepoznal slovenskú stranu Tatier? Napadlo vás ale, že by ste sa na toto pohorie mohli pozrieť aj z poľskej strany? Zakopané je potom ideálnou voľbou. Zakopané je najväčším mestom v bezprostrednej blízkosti Tatier. Poliaci ho nazývajú aj hlavným zimným mestom Poľska. Je to stredisko turistického ruchu s množstvom atrakcií, odkiaľ si môžete dokonale vychutnať Poľské Tatry.

NIEDZICA
Pôvodne uhorský hrad Dunajec pri poľských hraniciach vznikol v 14. storočí na mieste hradiska. Dnes nesie názov Zamek Niedzica. Práve tu podľa legendy väznili a súdili zbojníka Juraja Jánošíka. Leží na západnom brehu Čorstínskej vodnej nádrže. Hrad bol počas celej svojej histórie obývaný, práve preto zostal tak zachovalý. V roku 1997 na rieke Dunajec postavili 56-metrovú priehradu, a tak sa z orlieho hniezda stal vodný hrad.